Друштво
У Крагујевцу обележено 80 година од антифашистичког устанка у Србији
Отварањем обновљене Петрове воденице у Грошници и сталне изложбене поставке, у Крагујевцу је обележено 80 година од антифашистичког устанка у Србији. На Петровдан 1941. године ту је одржан састанак Окружног комитета КПЈ и формиран Крагујевачки партизански одред.
То су важне историјске чињенице, које стално морамо да понављамо, истакао је у свом обраћању градоначелник Никола Дашић. 80 година је дуг временски период. Живих сведока је све мање. Због њихове одлуке да се супротставе фашизму по цену свог живота, ми морамо да негујемо сећање на те људе и догађаје. То је једини исправан пут у будућност. За нас и за наше потомке. За нашу децу.
Они морају да знају ко су и какви су им корени. Колико је била скупа слобода у Другом светском рату. Где су гробови и масовне гробнице. Ко је то учинио и зашто. Наша земља је више пута била на мети агресора. Господари рата и поред своје привидне надмоћи, губили су битке на овим нашим просторима.
Дух који постоји међу нама је непобедив. У Крагујевачком партизанском одреду било је и 27 Палилулаца – Рома што показује да су Крагујевчани били једногласни у томе да се пружи отпор фашизму и то је нешто чиме треба да се поносимо и да баштинимо ту традицију, поручио је Дашић.
Свима коју су положили животе за слободу дугујемо захвалност, јер су нама – њиховим потомцима, утрли пут живота у миру, поручила је министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања проф. др Дарија Кисић Тепавчевић. Она је истакла да је Република Србија посвећена и опредељена принципима антифашизма, слободарства и родољубља и да ми данас, као и генерације после нас, никада не смемо заборавити цену слободе у којој данас живимо.
Крагујевац јесте и биће један од највећих симбола страдања невиних у Другом светском рату, све док је нас и нашег сећања.
Очување сећања, на све невине жртве и све пострадале представља заједнички дуг савремених генерација. Наша је дужност и одговорност, да негујемо сећање на њих, да се поносимо, али и да истрајемо у грађењу друштва заснованог на вредностима и идеалима хуманизма и ненасиља. Зато желимо да кажемо да су њихово херојство и жртва заувек уткани у наше сећање и наш идентитет, истакла је министарка Кисић Тепавчевић.
Захваљујући пројекту који је подржало Министарство културе и информисања, најпре на реконструкцији и санацији објекта Петрове воденице коју је реализовао Завод за заштиту споменика културе, а потом и пројекта чији је носилац Народни музеј у Крагујевцу на изради изложбене поставке и уређења простора данас поносно стојимо пред прецима и потомцима имајући шта да покажемо и прикажемо, казао је директор Милош Јуришић. Да сачувамо сећање на људе који су у немогућим условима, смогли храброст и подигли устанак. Петрова воденица је више од две деценије била унижена, опљачкана и урушена пред најездом вандала који нису знали да цене вредност и тековине борбе за слободу. На изложби је представљено 30 паноа, који уз пратећи каталог упознају посетиоце са три сегмента изложбе: историјским, конзерваторским и етнолошким.
Поводом 80 година од антифашистичког устанка у име СУБНОР – а Србије, генерал Видосав Ковачевић уручио је признање „Велико хвала“ градоначелнику Николи Дашићу, Народном музеју, Друштву за неговање традиционалне културе Абрашевић, компанији Томић ауто и Жељку Зиројевићу председнику Градског одбора СУБНОР – а Крагујевац.
Иначе, данашњој свечаности поред бројних гостију присуствовао је и Власта Божиновић једини живи учесник НОБ – а.